Kartlı Asansör Sistemi

Kartlı Asansör Sistemi nedir ?

İş merkezi, Plaza, Residence, konut bir çok yeni yapının araç veya yaya ana giriş noktalarında Turnike ve Bariyer sistemleri ile güvenlik seviyesi arttırılmaya çalışılmaktadır. Bu güvenlik noktalarından geçtikten sonra kişiler diğer katlara rahatlıkla çıkabilmektedir. Peki katınıza ilgisiz kişilerin çıkışını engellemek istiyorsanız veya asansörün ilgili ilgisiz herkez tarafından kullanılıp meşgul edilmesini istemiyorsanız ne yapmanız gerek ? Tam bu noktada güvenlik unsurunuzu tamamlayıcı Kartlı Asansör Sistemi devreye girmektedir. Kart okuyuculu Asansör Sistemi ile ilgili bir kaç alternatif üretilebilmektedir, bu alternatifleri aşağıda inceleyebilirsiniz.

kartlı asansör sistemi

Çağrı Butonu Kartlı Asansör Sistemi

Herkesin Asansör çağırmasına engel olmak ve yalnızca kart sahiplerince asansörün çağrılabilmesini sağlayan Kartlı Asansör Sistemidir. Asansör çağrı butonuna bağlanacak PC bağlantılı ve bağlantısız (Stand alone) Kart okuyucu sistemidir. Kart okutulduğunda çağrı butonu okuyucunun röle süresince aktif olur ve çağrı butonuna basarak Asansörü ilgili kata çağırabilirsiniz. Sisteme tanıtılmamış veya kart sahibi olmayanlar asansör çağırma işlemini gerçekleştiremez. Burdaki amaç Asansörün yalnızca kullanım hakkına sahip kişilerce çağrılmasıdır. Kartlı okuyuculu asansör sistemi bunu gerçekleştirir.

Asansör kabin içi Kart Sistemi

Asansör kabin içi kart okuyucu kullanımı ile ilgili iki ayrı alternatif mevcuttur. Her iki alternatifte de amaç ilgisiz kişilerin katlara çıkışını engellemektir.

Asansör Kabin içi Standalone kart okuyucu; Asansör kabin içerisine takılacak Kart okuyucunun bir PC bağlantısı yoktur. 256 – 2000 ve 5000 kişilik kart tanıtılabilme özelliği olan Kart okuyucu Kabin Tuş takımına bağlanır. Kendisine tanıtılmış bir kart okutulduğunda kabin düğmeleri devreye girer ve istenilen katın düğmesine basılır. Kartlı Asansör Sistemi ne tanımsız kart okutulursa sistem işlem yapmaz ve tuş takımını devreye sokmaz.

Asansör Kabin içi Panelli Kart Okuyucu Sistemi; Asansör kat yetkilendirme sistemi olarak isimlendirilen bu alternatifte, Asansör Kart Okuyucu kabin içerisine yerleştirilir, okuyucu kendi kontrol paneline bağlanır, Asansör tuş takımı kabloları kontrol paneli üzerinde yer alan röleler üzerinden geçirilerek entegrasyon tamamlanır. Kontrol panelini network sisteminize dahil edebilirseniz tüm geçiş izinlerini ve otokontrolü PC’nizden ayarlayabilirsiniz. Lobby, asansör gibi herkesçe ortak kullanılacak iniş yönlerini sistem dışı bırakabilirsiniz. İki türlü kullanım şekli vardır. Kişinin gideceği kat ve katlar önceden tanımlanır. Kabin içi kart okuyucuya kart okutulduğunda yalnızca o katlar aktif olur ve tercih ettiği kat düğmesine basar. Veya asansör kart okuyucu sistemine kart okutulduğunda tüm kat tuşları aktif olur istediği tercih ettiği kata çıkar. Panelli Kartlı asansör sistemi nin en büyük avantajı PC bağlantılı olması dolayısıyla istediğiniz an istediğiniz kişiye engelleme veya esneklik tanımlayabilmenizdir. Ayrıca misafir girişlerinde kişilerin yanlış katlara çıkmalarının önüne geçilir.