Kollu Bariyer Sistemleri

Park alanı Kollu Bariyer Sistemleri

Otopark park alanı girişlerine konumlandırılan Kollu Bariyer sistemleri, otoparkınıza yabancı araçların girişini engellemenin haricinde güvenlik unsuru olarak kullanılan bir üründür. Otopark girişinize yerleştirilecek Bariyer Sistemleri farklı entegrasyonlar ile çalıştırılabilir. Bariyer Sistemi uzaktan kumanda sistemi, HGS Etiket okuma sistemi, Plaka okuma sistemi, kartlı abone sistemi v.b. ürün entegrasyonları ile birlikte kullanılabilmektedir. Otopark bariyer sistemleri kapatılacak alanın yani yol genişliğinin metrajına göre modelleri vardır. Kol boyu 2 metre, 3 metre, 4 metre, 5 metre ve maksimum 6 metre olabilir. Ayrıca Bariyer sistemi kapalı alan içerisinde kullanılacak ise tavan yüksekliği yetersiz yerler için dizayn edilmiş kırılan kollu veya mafsallı bariyer sistemi seçenekler arasında yer almaktadır.

Kollu Bariyer Sistemleri

Kollu bariyer sistemleri sınıf belirleme

Her ne kadar tüm Bariyer markaları fiziken birbirlerine benzese de kapasiteleri açısından büyük farklılıklar göstermektedir. Doğru ürün tespiti bariyer sistemlerinde son derece önemlidir. Yanlış tercih sizleri sürekli servis çağırmaya mahkum edebilir. Bu durum aslında ucuza aldık dediğiniz Bariyerin çok daha pahalıya mal olması anlamına gelmektedir. Kollu Bariyer sistemleri yarı profesyonel bariyer sistemi, profesyonel bariyer sistemi ve tam profesyonel bariyer sistemi olarak üç sınıfa ayrılır.

Tam profesyonel sınıfta yer alan bariyer sistemi otoban geçişlerinde ve sirkülasyonu çok yoğun otopark giriş ve çıkışlarında kullanılır. Bu bariyer modeli 1 saniye içerinde hareketini tamamlayan maksimum 3 metre kollu, redüktör ve motor grubu son derece dayanıklı bariyer sistemi sınıfıdır.

Profesyonel sınıfta yer alan hızlı bariyer sistemleri 220V motor sahip yüksek torklu, 3-4-5 ve 6 metrelik kol boylarına sahip bariyer sınıfıdır. Profesyonel Bariyer sistemi Plaka okuma, HGS Geçiş sistemi gibi durmaksızın geçiş sistemi olan otomatik geçiş sistemlerinde sorunsuz kullanılacak bariyer modelidir. HGS ve Plaka geçiş sistemlerinde peş peşe geçişler olması dolayısıyla bariyer kol hareketini tamamlayamadan frenleyip geri basması gerekir, Yarı profesyonel bariyerler bu harekete çok dayanımlı olmaması dolayısıyla bu tarz kullanımlarda Bariyer sınıfı olarak Profesyonel Kollu Bariyer tercih edilmelidir. Profesyonel Kollu Bariyer Sistemleri incelemeniz için tıklayınız.

Yarı Profesyonel bariyer sistemi çok fazla sirkülasyonun olmayacağı yerlerde tercih edilmelidir. Bu noktalarda peş peşe geçişler olmayacağından kol hareketinin bitiminden sonra bir sonraki harekete geçilecek ortamlarda, uzaktan kumandalı olarak kullanılacak bariyer sınıfıdır. Yarı Profesyonel bariyer sistemi 3, 4, 5 ve 6 metre kol boylu olabilmektedir. Diğer bariyer sistemi sınıflarında olduğu gibi tavan yüksekliği yetersiz yerlerde kırılan kollu olarak kullanılabilmektedir. Yarı Profesyonel Kollu Bariyer Sistemleri incelemeniz için tıklayınız.

Kısa montaj bilgisi Kollu Bariyer Sistemi

Hangi sınıfta olursa olsun tüm bariyer modellerinin montajı aynı şekilde yapılmaktadır. Kollu Bariyer Sistemleri gövdesinin montajlanacağı alan beton olmalıdır, orta noktasından 220V enerji gelecek kablo ve bariyere aç/kapa komutu verecek sinyal kablosu çekilmiş olmalıdır. Gene aynı noktadan kolun indiği tarafa emniyet fotoseli için data kablosu çekilmiş olmalıdır. Bu altyapı hazır olduktan sonra bir Bariyer sisteminin montajlanıp çalışır vaziyete getirilmesi bir gün içerisinde gerçekleştirilir.

Bariyer Sistemi Garanti ve Bakım

Bariyer Sistemleri elektromekanik sistemlerdir, satış tarihinden itibaren iki yıl garanti kapsamı olması satın almış olduğunuz bariyere bakım yaptırmamanıza sebep değildir. Satın aldığınız her ürün gibi bariyer sisteminize bakım yaptırmanız ürününüzün ömrünü uzatacak ve doğabilecek önemli arızaların tespitini kolaylaştıracaktır. Altı ayda bir yaptıracağınız genel bakım altyapıdan kaynaklanabilecek arızaların tespitinde, elektronik ve mekanik durumun gözlemlenmesinde önemlidir. Kollu Bariyer sistemleri bakım içeriğinde olan işlemler şu şekilde sayılabilir. Bariyer kol pozisyonu switch ayarları, bariyer takozlarının kontrolü, bariyer 220V kontrolü, bariyer emniyet fotosel kontrolü, bariyer kablo bağlantı kontrolleri, bariyer rulman kontrolü ve yağlama, bariyer flaşör kontrolü, bariyer uzaktan kumanda kontrolü, bariyer montaj bağlantı kontrolleri…… Bariyer sisteminize altı ayda bir yaptıracağınız 15 dakikalık bakım ürününüzü senelerce kullanmanız için yeterli olacaktır. Unutmayın en iyi yatırım mevcudu korumaktır.