Parmak izi Asansör Sistemi

Parmak İzi Asansör Sistemi

İş merkezi, Plaza, Residence, konut bir çok yeni yapının araç veya yaya ana giriş noktalarında Turnike ve Bariyer sistemleri ile güvenlik seviyesi arttırılmaya çalışılmaktadır. Bu güvenlik noktalarından geçtikten sonra kişiler diğer katlara rahatlıkla çıkabilmektedir. Peki katınıza ilgisiz kişilerin çıkışını engellemek istiyorsanız veya asansörün ilgili ilgisiz herkez tarafından kullanılıp meşgul edilmesini istemiyorsanız ne yapmanız gerek ? Tam bu noktada güvenlik unsurunuzu tamamlayıcı Parmak izi Asansör Sistemi devreye girmektedir. Parmakizi okuyuculu Asansör ile ilgili bir kaç alternatif üretilebilmektedir, bu alternatifleri aşağıda inceleyebilirsiniz.

Çağrı Butonu Parmak izi Sistemi

Parmak izi Asansör SistemiHerkesin Asansör çağırmasına engel olmak ve yalnızca tanımlanmış kişilerce asansörün çağrılabilmesini sağlayan Parmak okumalı Asansör Sistemidir. Asansör çağrı butonuna bağlanacak PC bağlantılı veya bağlantısız (Stand alone) Biometrik okuyucu sistemidir. Parmak izi okutulduğunda çağrı butonu okuyucunun röle süresince aktif olur ve çağrı butonuna basarak Asansörü ilgili kata çağırabilirsiniz. Sisteme tanımlanmamış kişi veya parmak izi asansör çağırma işlemini gerçekleştiremez. Burdaki amaç Asansörün yalnızca kullanım hakkına sahip kişilerce çağrılmasıdır.

Asansör kabin içi Parmak izi okumalı Asansör Sistemi

Asansör kabin içi parmak izi okuyucu kullanımı ile ilgili iki ayrı alternatif mevcuttur. Her iki alternatifte de amaç ilgisiz kişilerin katlara çıkışını engellemektir.

Asansör Kabin içi Standalone Parmak izi okuyucu; Asansör kabin içerisine takılacak biometrik okuyucunun bir PC bağlantısı yoktur. 100 – 250 ve 3000 kişilik parmak izi kapasitesi olan parmak izi okuyucu Kabin Tuş takımına bağlanır. Kendisine tanıtılmış kişi parmak izini okuttuğunda kabin düğmeleri devreye girer ve istenilen katın düğmesine basılır. Parmak izi okumalı Asansör Sistemine tanımsız parmak izi okutulursa sistem işlem yapmaz ve tuş takımını devreye sokmaz. Esas olan sisteme tanıtmış olduğunuz parmağınızı okutmanızdır.

Parmak izi asansör sistemiAsansör Kabin içi Panelli Parmak izi Okuyucu Sistemi; Asansör kat yetkilendirme sistemi olarak isimlendirilen bu alternatifte, Asansör parmak izi Okuyucu kabin içerisine yerleştirilir, biometrik okuyucu kendi kontrol paneline bağlanır, Asansör tuş takımı kabloları kontrol paneli üzerinde yer alan röleler üzerinden geçirilerek entegrasyon tamamlanır. Kontrol panelini network sisteminize dahil edebilirseniz tüm geçiş izinlerini ve oto kontrolü bilgisayarınızda yer alacak olan yazılım üzerinden ayarlayabilirsiniz. Lobby katı, otopark katları gibi herkesçe ortak kullanılacak katları sistem dışı bırakabilirsiniz. İki türlü kullanım şekli vardır. Kişinin gideceği kat ve katlar önceden tanımlanır. Kabin içi biometrik okuyucuya parmak izi okutulduğunda yalnızca o katlar aktif olur ve tercih ettiği kat düğmesine basar. Veya Parmak okumalı asansör sistemi, parmak izi okutulduğunda tüm kat tuşları aktif olur kişi tercih ettiği kata çıkar. Panelli parmakizi okuyuculu asansör sisteminin en büyük avantajı bilgisayar bağlantılı olması dolayısıyla istediğiniz an istediğiniz kişiye engelleme veya esneklik tanımlayabilmenizdir. Ayrıca misafir girişlerinde kişilerin yanlış katlara çıkmalarının önüne geçilir.