Parmak izi Geçiş Sistemi

Parmak izi Geçiş Sistemi

Yaya geçiş noktalarında kart kullanımının dışındaki bir diğer alternatif ise kişinin parmak izini kullanarak geçiş kontrolü yapmaktır. Burdaki amaç başkasınca kullanılabilecek bir materyal olan kartın önüne geçmek, bir başka değiş ile güvenliği biraz daha arttırmaktır. Kişinin daha önce alınmış parmak izi algoritması ile parmak izi geçiş sistemi kaydı yapılır ve Turnike, kapı gibi geçiş noktalarından parmak izini okutarak geçmesini veya geçememesini sağlayan sistemdir.

Parmak İzi Geçiş Sistemi
Parmak İzi Geçiş Sistemi

Parmak izi geçiş sistemi nerelerde kullanılır?

Parmak izi geçiş sistemi Turnike, Bariyer, kapı v.b. tüm ekipmanlar ile entegre olabilecek bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla işletmenizin veya yapınızın her bölümünde kullanılabilir. Parmak izi geçiş sistemi direkt dış ortam okuyucular olmaması dolayısıyla genelde iç ortamda tercih edilen ürünlerdir. Parmak izi okuyucular her ne kadar halen piyasada var olmasına rağmen artık silikon sensörlü değil cam sensörlüdür. Bu sayede herkesin aynı yere parmağını bastığı bir ortamda cam sensörlü okuyucularda problem yaşanmaz. Temiz tutulması yeterlidir. Başkasının yerine kart basılıyor şeklindeki şikayetin kesin çözümü olan Parmak izi geçiş sistemi biometrik sistemler arasında ilk çıkan ürün grubudur.

Parmak izi geçiş sistemi nedir?

Parmak izi sistemde sistem kaydı için parmak izi üç kez okutularak kayıt altına alınır ve sisteme tanıtılır. Bu noktada algılanan Parmak izi okutulması dolayısıyla Parmak izi kaydı alındığı zannedilse de aslında Parmak izi şeklinizden bir sayısal algoritma yani aynı kart okuyucu sistemlerde olduğu gibi bir ID numaranız oluşur, bu ID’nin karşısına Ad, soyad, bölüm, departman gibi bilgiler işlenir. Her parmak izi okuttuğunuzda ID tespiti ve geçiş saatiniz sisteme işlenir.

Parmak izi geçiş sistemi özellikleri

Parmak izi geçiş sistemi kullanım ağırlığı olarak genelde Personel Devam Takip Sistemi olarak tercih edilmektedir. Bu kategoride yer alan Parmak izi Okuyucular kendi log hafızası olan okuyuculardır. Pc’ye bağlantı yapılabilmesi için TCP/IP network çıkışı vardır. Kişinin okutma saatini görebilmesi için bir ekranı mevcuttur. Personel Parmak izi okuttuğunda okutma saatini ve ismini ekranda görür ve geçişini tamamlar. Bundan sonraki aşama ağırlıklı olarak yazılım kısmıdır. Okuyucudan gelen bilgiler ve çalışma saat parametrelerine göre değerlendirilir ve Geç kalma, erken çıkma, toplam mesai, gelmeme gibi durumları idari bölüme raporlar. İstenilirse Puantaj için gerekli veriyi sağlar.