Site Giriş Bariyeri

Site Giriş Bariyeri

Site Giriş Bariyeri

Şuan sizi duyar gibiyim, tamda aradığım ürün, çünkü bir çok sitenin araç giriş noktalarında kontrollü geçiş olmadığından otopark kapasitesi yabancı araçlarca işgal edilebilmektedir. Dolayısıyla site mensubu bir araç geldiğinde yer bulamama gibi durumlarla karşılaşabilir veya yanlış parklanma yapan araç site dışından olduğundan kişiye ulaşamayabiliyorsunuz. Bir başka site içi sıkıntılardan biride kat maliklerine verilen araç sokma hakkının üzerinde kullanımlardır. Bütün bu sıkıntıların önüne geçmek için kullanılan Site Giriş Bariyeri ve bu bariyerle birlikte kullanılan elektronik geçiş sistemleri bu sorunların çözüm ürünüdür.

Şimdi konuyu biraz daha detaylandıralım.

Site Giriş Bariyer Modelleri

Site girişlerinde kullanlan bariyerler günlük çalışma kapasitesine göre sınıflara ayrılmıştır. 4-5 araç kapasiteli bir apartman otoparkına amatör sınıfta bir bariyer sistemi ihtiyacı çözebilecekken, 10-100 araç kapasiteli bir site veya iş merkezi otoparkının bariyer sistemi ihtiyacını yarı profesyonel bariyer sistemi çözmektedir. Otopark kapasitesi daha fazla olan projelerde ise profesyonel sınıfta yer alan bariyer sistemi kullanılması doğru yatırım planlamasıdır.

Bütün bunların dışında site giriş bariyerinin hareket hızıda önemlidir. Hali hazırda pazarda satışına devam edilen 7-8sn süre açılan bariyer sistemi mevcuttur. Giriş veya çıkış araç sirkülasyonunun yoğun ise veya belli saatlerde yoğunluk oluyorsa bariyerin hızı önemli bir hal alır. Yavaş bir bariyer sistemi giriş ve çıkışlarda araç kuyruklarının oluşmasına sebebiyet verecektir. Hızlı bariyerler 0,8-1sn aralığında kol hareketini tamamlamaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz 7-8sn kol hareketli bariyere göre 8-10 kat hız farkı demektir. Bu hız farklılığını oluşturan bariyer motor, bariyer redüktör ve bariyer elektronik kart farklılığı bariyer fiyat farklılıklarını oluşturmaktadır. Piyasada bahsettiğimiz unsurlardan kaynaklı ucuz bariyer sistemi de vardır, yatırım maliyetinin karşılığını veren pahalı bariyer sistemleri de vardır. Site giriş bariyer sistemleri modellerini sıralayacak olursak;

  • Amatör sınıf bariyer sistemleri
  • Yarı Profesyonel bariyer sistemleri
  • Tam profesyonel bariyer sistemleri
  • Otoban Bariyer sistemleri

Yukarıda bahsettiğimiz bir diğer konu site giriş bariyer sistemi ile birlikte entegre çalışan geçiş kontrol sistemleri şimdi bu ürünleri inceleyelim,

Site Giriş Bariyeri Standalone Etiket okuma sistemi

Standalone Etiket Okuma sistemi bağımsız kendi başına çalışan araç camlarına yapıştırdığınız HGS etiketleri algılayıp geçiş izni veren sistemlerdir. Sistem Giriş veya Çıkış yönüne bakan UHF HGS anten ve bu antenin bağlandığı mini panelden oluşmaktadır. Mini panele tanımlanmış HGS etiketleri Anten algıladıkça kendisine bağlı Site geçiş bariyeri, kapı motoru, hidrolik baba, Hidrolik yol bloğu gibi geçişi engelleyen ürünlerin çalışmasını sağlar. Sisteme HGS etiket eklemek oldukça basittir, toplamda 2000 adet HGS etiketi sisteme tanıtıp kullanabilirsiniz. Standalone Etiket okuma sistemi kapalı devre çalışır ve bilgisayar bağlantısı yoktur.

Bilgisayar bağlantılı HGS etiket okuma sistemi ve site giriş bariyeri

Bu model HGS geçiş sisteminde tüm otokontrol operatörün kontrolü altındadır. Sistem giriş ve çıkış yönüne bakan UHF HGS antenleri, bu antenlerin bağlandığı HGS kontrol paneli ve bu panelin network üzerinden bağlandığı PC’deki HGS kontrol yazılımından oluşmaktadır. HGS kontrol yazılımı sistemin nasıl çalışacağı ile ilgili ayarlamaları yapacağınız ayar programı olup raporlamalar alabileceğiniz ve canlı geçiş izlemesi yapabileceğiniz access veritabanlı bir platformdur. Sisteme 100.000 etiket tanımlaması yapabilirsiniz. Yazılım kapalı dahi olsa sistem kontrol paneli üzerinden ayarlamalarınıza göre çalışır. Peki bu ayarlamalar nedir?

Mükerrer geçiş engellemesi yapabilirsiniz, bu özellik ilgili etiketin tanımladığınız süre içerisinde 2. kez geçişini engeller.

Antipassback özelliği ile giriş yapan HGS etiketi çıkış yapmadan tekrar girişe yasaklayabilir veya çıkış yapan HGS stickerı tekrar giriş yapmadan çıkışa yasaklayabilirsiniz. Bu sayede bir etiket ile yalnız bir araç geçişine izin vermiş olursunuz.

Araç sokma hakkı belirleyebilirsiniz. Dairenin m2 gereği 2 araç sokma hakkı vardır ancak daire sahibinin 3 aracı vardır. 3 aracıda sisteme tanıtırsınız ancak en fazla 2 aracını içeri sokabilir 3. araç giremez.

Otopark kota takibi yapabilirsiniz. Otopark kapasitenizin üzerinde araç sayınız var ise sisteme otopark kapasitesini girersiniz, kapasite dolduğunda HGS geçiş sistemi site bariyer sistemine aç komutu vermez.

Geçiş engellemesi yapabilirsiniz. Yanlış parklanma yapan, aidatını ödemeyen veya farklı nedenlerden kişinin otoparka girişini istediğiniz anda bilgisayar üzerinden yasaklayabilir, kişiyi engellenenler listesine dahil edebilirsiniz.

Canlı izleme takibi yapabilirsiniz. Geçiş yapan kişinin isim-soyad, blok, daire bilgileri geçiş anında ekrana düşer, ayrıca canlı izleme geçişe takılan bir aracın neden geçiş yapamadığının bilgisinide ekrana yansıtır. Antipassback ihlali, Engellenenler listesi, tanımlama yanlışlığı gibi. Eğer araç tanımlamada aracın fotosunu tanımlama ekranına eklediyseniz geçiş esnasında araç fotosuda canlı izleme ekranına çıkacaktır.

Plaka Tanıma sistemi ve Site giriş bariyer sistemi

Plaka tanıma sistemleri araç plakalarının plaka tanıma kamerası ile tespiti ve geçiş izinlerine bağlı olarak site giriş bariyerlerinden geçişine izin vermesi prensibi ile çalışır. Giriş ve Çıkış yönlerine bakan birer plaka tanıma kamerası, site giriş bariyerine tetik verecek olan ı/o kart yani tetik modülü ve sistemin takibin yapıldığı Plaka tanıma yazılımından sistem oluşmaktadır. Tüm sistem network üzerinden çalışır ve online çalışması gereken sistemler arasındadır.

Araç, Plaka tanıma kamerası önüne geldiğinde plakası okunur, network üzerinden bilgisayar yazılımına bilgi gönderilir, yazılım geçiş izni verirse network üzerinden ı/o kart tetik modülüne aç komutu gönderilir. I/o kart tetik modülüne bağlı olan site giriş bariyeri, hidrolik baba, hidrolik yol bloğu veya yana kayar kapı motoru geçiş için devreye girer. Sistem online ve network üzerinden çalışması dolayısıyla sağlıklı bir network altyapısına ve hızlı bir bilgisayar gereksinimi vardır. Bu altyapı sağlandıktan sonra Plaka tanıma sistemleri sorunsuz kullanılabilecek otomatik geçiş sistemleridir.

Plaka Okuma sisteminde dikkat edilmesi gerekenler

Plaka okuma veya Plaka tanıma sisteminde algılanan materyal aracın plakasıdır. Her ne kadar ülkemizde bir plaka standandartı olmasına rağmen, kullanıcılar kendi zevklerine göre plaka hazırlatabilmektedir. App plaka, italik karakterli, boldlu yazılmış, farklı yazı karakter seti ile basılmış, çok bitişik harf ve rakamlara sahip veya önüne koruma pleksisi konulmuş gibi plakalar araçlarımızda bulunmaktadır. Bu kadar farklı formatlar olmasına rağmen Plaka tanıma sistemi %98 başarı ile plakaları algılamaktadır.

Bir başka değinilmesi gerekilen konu sistemin plaka resmini saklama tipidir. Piyasada jpeg formatında bu işlemi yapan plaka tanıma sistemleri vardır. .jpeg resim formatı h265 formatına göre byte olarak daha fazla alan kaplamaktadır. Dolayısıyla sistemin kalabalık kullanıldığı projelerde .jpeg ile dolu databaseden sonucu bulup site giriş bariyeri sistemin açması h265 formatına göre daha uzun sürmektedir.

Kullanılması gerekilen PC en az i5 işlemcili, 8gb ram ve ssd harddiskli olması tavsiye edilmektedir. Kurulacak plaka tanıma kamera sayısına göre bu konfigürasyon daha üst düzeylere çıkmaktadır.

Kullanılacak plaka tanıma kamerası gece görüşüne hızlı geçebilecek 2-4 megapiksel kamera olması kullanıcının doğru seçim yaptığını gösterir.

Site giriş bariyeri kullanım yerleri

Kollu bariyer sistemleri yapının araç geçiş güvenliğini arttıran bunun haricinde araç sahiplerine güvenli bir ortam sağlayan sistemlerdir. Bu güvenlik unsuru bariyer sisteminin hızı ile birleştirildiğinde tesis sorunsuz, birikim oluşmayan bir araç geçiş noktasında kavuşturulmuş olmaktadır.

Apartman otopark girişi veya çok sık kullanılmayan otopark girişlerine yarı profesyonel bariyer sistemi, residence, iş merkezi, site girişleri, hastane veya emniyet birimlerinin girişlerine hızlı bariyer sistemi, paralı otopark, Avm otoparkları, otoban gişeleri, kapasitesi yüksek otoparklara ise profesyonel bariyer sistemleri kulanılmaktadır.

Bariyer Sistemi kurulum şekli

Bariyer gövdesinin yerleştirileceği alanın beton olması gerekmektedir. Bariyer montaj alanına yere 220V enerji kablosu, fotosel için kol destek çatalından gelecek cat6 veya dt8 kablo, güvenlikten aç komutu verebilmek için dt8 veya cat6 kablo montaj yerine gelmesi gerekmektedir.

Tüm bu kablolar bariyer gövde tabanında bulunan kablo geçiş deliğinden bariyer içine alınır ve gövde zemine tij veya çekme dübel ile montajlanır. Daha sonrasında iç kablo bağlantıları tamamlanıp sistem devreye alınır.