Panelli Kart Okuyucu

Panelli Kart Okuyucu Sistemi

Kart okuyucu sistemler günümüzde oldukça gelişmiş sistemlerdir. Gelişim süreci başlangıcında genelde online çalışan Kart okuyucu sistemleri yani bir başka değişle okumuş olduğu kart ile ilgili işlemi PC’de yer alan yazılıma sormak durumunda olan ve burdan gelen cevaba göre işlem yapan okuyucu tipleri altyapının ve PC’nin sürekli sağlıklı çalışmasıyla doğru orantılı performans sergileyebiliyorlardı. Kablolamada, PC’de oluşabilecek bir sorun veya Yazılımın kapanması sistemin çalışmasına engel oluyordu. Ayrıca Kart okuyucu sistemler kartlı geçiş noktalarının her geçen gün artması ve tüm bu okuyucuların tek merkezden kontrol edilmesi ihtiyacı dolayısıyla geliştirilmesi gerekmiş ve ortaya Panelli Kart Okuyucu Sistemi çıkmıştır.

Panelli Kart Okuyucu Sistemi Nedir?

Kart okuyucuların işlem ve değerlendirme yapma kabiliyeti olan Panellere bağlanması bu panellerin ise networkünüze dahil edilmesiyle sistemi binanız içerisinde istediğiniz uç noktaya kadar ulaştırıp tek merkezden kontrolünüzü sağlar. Paneller 2-4 ve 8 okuyucu kapasiteli olup, bünyesinde sistemin işleyiş senaryosunu, geçiş izinlerini ve loglarını tutan işlemci yapısına sahiptir. Panellere Mifare okuyucu, Proximity okuyucu, parmakizi okuyucu bağlanabilir. Kapı, Turnike ve Bariyer kontrolü için panel üzerinde gerekli röle çıkışları mevcuttur. Dolayısıyla ilgili kapıdan, turnikeden veya bariyerden kimlerin geçeceğini, ne zaman geçeceğini istediğiniz an esnetebileceğiniz gibi kısıtlama yolunada gidebilirsiniz.

Panelli Kart Okuyucu Sistem Özellikleri

Panelli Sistemde okuyucu olarak Parmakizi, Mifare Kart Okuyucu veya Proximity Kart okuyucu kullanabilirsiniz. Sistem bünyesinde 100 bin kullanıcı kontrolü yapabilirsiniz. 200 bin log tutma kapasitesi vardır ve ayrıca 2048 geçiş grubu oluşturabilirsiniz. Panel okuyucu çıkışları Wiegand protokollü olup panel okuyucu arası mesafeyi 120 metreye kadar açabilirsiniz. Panel Kart okuyucu sistemi direkt PC’nize veya Networkünüze dahil edilebilmesi için TCP/IP ethernet çıkışı mevcuttur. Direkt Lokal PC’nize veya Network üzerinde yer alan herhangi bir PC’ye yüklenen yazılım sayesinde sistemi tek noktadan kontrol altına alabilirsiniz. Sistem Antipasback kontrolüne sahiptir, bir başka değişle kart giriş okuyucusuna okutulmuş ise sistemde girmiş gözüktüğünden aynı kart çıkış yapmadan tekrar giriş yapamaz. Mükerrer okuma engellemesi yapma özelliği vardır, okutma işlemi yapıldıktan sonra aynı kart tanımlanan süre boyunca sistemce algılanmaz.

Panelli Kart Okuyucu Sistem kart tanımlamasını oldukça basite indirgemiştir. Kart ID bilgisi sisteme girildikten sonra kart sahibi bilgileri girilir. Bu bilgiler içerisinde Ad-Soyad, Blok, Daire, Departman, Bölüm, Resim ve grup bilgisi mevcuttur. Bu tanımlamalar yapıldıktan sonra bilginin Kontrol Paneline gönderilmesi yeterlidir. Bu bilgiler aynı zamanda raporlama yaparken kullanabileceğiniz filitreleme bilgileridir. Rapor alırken filitrelemeleri kullanarak sonuca çok daha hızlı ulaşabilirsiniz. Kişinin geçiş iznini kaldırmanız gerektiğinde kişiyi engellenenler veya yasaklılar bölümüne atıp veya kişiyi sistemden komple silip geçiş yapmasını engelleyebilirsiniz.

Neden Panelli Kart Okuyucu Sistemi ?

Geçiş Kontrol Panelli Kart Okuyucu Sistemleri networkünüz üzerinden yapınızın her noktasına ulaşabilmenizi ve kontrol mekanizmanızı en üst seviyeye çıkartmanızı sağlar. Networkte oluşabilecek sorunlarda her panel kendi görevini yapmaya devam eder. PC’nizde yaşanabilecek sorunlardan sistem etkilenmez tekrar kurulumda database panel üzerinde yer alan bilgiler ile tekrar oluşturulabilir. Bugün Geçiş kontrol panellerine bağlı kullanmakta olduğunuz Kart okuyucu cihazları yarın teknolojinin getirdiği bir biometrik okuyucu ile değiştirip daha önce oluşturmuş olduğunuz ana omurgayı kullanabilmenizi sağlar. Sistem geliştirilirken ve genişletilirken yüksek maliyetlerden kaçınmanıza vesile olur.