Yemekhane Kart Sistemi

Turnikeli Yemekhane Kart Sistemi

Personel sayısı yüksek olan işletmeler personel yemek ihtiyacını anlaşmalı oldukları yemek imalatçılarından tedarik ederler. (Catering) Catering firması yemeği işletme yemekhanesine getirir ve servis verir. Oldukça güzel bir işleyiş olmasına rağmen personel kullanım hatalarından kaynaklı sorunlar oluşabilir. Turnikeli Yemekhane Kart Sistemi bu sorunların önüne geçmek için imal edilmiştir. Peki çıkabilecek sorunlar nedir ? İşletmenin personel sayısı belli olması dolayısıyla işletme personel sayısı kadar yemek ücreti ödemek ister ancak sayım işlemini yapan yemek firması daha fazla kullanım bildirebilir. Bunun nedeni tek yemek hakkı ola personelin iki hatta üç kez yemek yemesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum ne işletmenin nede yemek servisi veren firmanın hatasıdır. Bu durumun tek önlemi Turnikeli yemekhane kart sistemidir.

 

Turnike Yemekhane Kart Sistemi nedir ?

Yemekhane Kart Sistemi 1Catering firması yemek servisini benmari usulü vermektedir. Tabldotunu alan benmari boyunca ilerler ve yemeğini alarak masasına oturur. Tekrar yemek isterse benmari önüne gidip yemek alması mümkündür. Turnikeli Yemekhane Kart Sistemi bunun önüne geçmektedir. Benmari boyunca küpeşteden bir koridor oluşturulup bu koridorun başlangıç noktasına Turnike Kartlı Yemekhane Sistemi kurulur. Bu sistemin yazılım kısmında personelin öğünde kaç kez yemek yeme hakkı olduğu belirlenir. Kişi kendisine tahsis edilen kart ile benmari başlangıç noktasında yer alan Turnike sisteminin önüne geldiğinde kartını sisteme okutur, geçme hakkı varsa geçişini yapar ve yemeğini alır. Bu hakkını kullandıysa sistem turnikeden geçme hakkı vermez. Sistem her öğün Turnikeden geçiş sayısını ilgili yetkililere raporlar. Turnikeden geçen sayısı aynı zamanda yemek yiyen sayısıdır. Geçiş hakları yazılım üzerinden ayarlanabileceği gibi misafirler içinde ayrı bir uygulama yapmak mümkündür. Turnikeli yemekhane sistemi size kesin adetleri verdiğinden catering firması faturasını doğru bir şekilde kesme şansı bulur, işletmede doğru adetlere göre ödemesini yapar. Turnikeli yemekhane kart sistemi prosedürün olması gerektiği gibi işlemesini sağlayan bir sistemdir.

Turnikeli Yemekhane Kart Sistemi İşleyiş şekli

Benmari önüne veya yemekhane girişine kurulan Turnikeli yemekhane kart sistemi personel ve misafirlere tahsis edilen kartların Turnike üzerinde yer alan kart okuyucuya okutulması suretiyle geçiş iznine tabi tutulmasıdır. Sistemin yazılım kısmında personele öğün başına bir yemek hakkı verilebilir veya toptan bir hak verilerek personelin ay içerisinde kendi hakkı çerçevesinde kullanım serbestliği verilebilir. Genelde yemekhane sisteminde kullanılan metot öğün başına bir yemek hakkıdır. Personel yemek sırasına girer, sıra ilerler ve Turnike başına gelir. Kartını Turnike sisteminde yer alan kart okuyucuya okutur, kişinin bulunulan öğün için geçiş yani yemek yeme hakkı varsa sistem Turnikeden geçme izni verir ve personel Turnikeden geçerek koridora giriş yapar, tabldotunu alarak yemek servisini alır. Yemek hakkını kullanan personel tekrar turnike başına geldiğinde hakkını daha önce kullandığı için turnikeden geçemez. Yemekhane Kart Sistemi işletme personelinin öğün başına bir yemek yeme kuralını yerine getirtmiş olur. Sistem dönem sonunda öğünlerde kaçar kişinin yemek yediğini bunlardan kaçının personel kaçının misafir olduğunun bilgisini verir, çıkan adetlere göre işletmeye ekinde raporlarıyla birlikte faturasını keser ve teslim eder.

Turnikeli Yemekhane Sistemi malzeme listesi

Malzeme listesi firmadan firmaya değişiklik göstersede genel manada olması gereken liste şu şekildedir.

Benmari başına bir adet Bel Tipi Turnike

Turnike giriş yönünde Kart okuyucu (Yemekhane ortamında kullanılacağından su geçirmezlik özelliği olan bir okuyucu tercih edilmesi faydalı olur)

Yemekhane kontrol yazılımı

Benmari uzunluğuna bağlı 1 veya 2 metre küpeşte.