Parmak İzi Okuyucu Sistemleri

Parmak izi okuyucu, bilgisayar sistemine ya da fiziksel bir tesise erişimi sağlamak veya reddetmek için bir kişinin parmak izlerini tanımlayan ve doğrulayan teknolojidir. Bu teknoloji, bir kişinin parmak izi taramalarını tanımlamak için donanım ve yazılım tekniklerinin kombinasyonunu kullanan bir tür biyometrik güvenlik teknolojisi olarak nitelendirilir.

Parmak izi okuyucu sistemi; önce belirli bir sistem ya da tesis için tüm yetkili kişilerin parmak izi taramalarını kaydederek çalışır. Yapılan bu taramalar da bir veritabanına kaydedilir. Erişime ihtiyaç duyan kullanıcı, parmağını bir kişiden girişi taranan ve kopyalayan ve önceden kaydedilmiş taramalar içinde benzerlik arayan bir donanım tarayıcısının üzerine koyar. Olumlu bir eşleşme olması durumunda kişiye erişim verilmektedir. Parmak izi okuyucular, bir kişinin parmak izini kimlik olarak kullanır.

Parmak izi Okuma Sistemleri – Access

Parmak izi okuma sistemi

Parmak izi okuyucu sistemlerinin belli özellikleri vardır. Bu özelliklerin içinde en belirgin olanı, erişim kontrolünde parmak izlerinin hızlı ve hassas bir şekilde tanımlanmasıdır.

Parmak izi biyometrik terminali, güvenli, hızlı ve komutla yönetimi kolay bir teknolojidir.

Kolay kurulan parmak izi okuma sistemleri, TCP / IP, RS-485 bağlantısına sahiptir.

Kolay kullanım ve bakım avantajı sunan Parmak izi okuyucu sistemi, kullanıcıların çok modlu kimlik doğrulaması için RFID okuyucuya sahiptir. RFID okuyucu, parmak izi, kart ve parmak izi + kart sistemlerinden oluşur.

Kilit ile doğrudan bağlantı için dahili rölenin yer aldığı parmak izli okuma sistemi, bir ağ içindeki dağıtıcıların aranması ve otomatik senkronizasyonunu yapılmasını da sağlar.  Bu sayede parmak izli kapı ve parmak izli turnike sistemlerinin kontrolü çok daha kolay bir şekilde yapılır. 

Parmak izi Okuma Sistemleri – PDKS

Parmak izi okutma sistemi

Parmak izi okuyucu sistemleri arasında PDKS yani personel devam kontrol sistemi de yer alır.

Bu sistemde optik algılayıcı, yüksek hızlı dönüşüm ve sınıflandırma ile kesilmiş, şişmiş, çok kuru ve ıslak parmakları etkili bir şekilde algılar.

Farklı çalışma saatlerine sahip olan personelin kontrol edilmesini de sağlayan parmak izi okuma cihazının 7/24 farklı saat dilimine göre ayarlanabilme özelliği de bulunur.

Sistemin bir başka özelliği de kapının zorlama sonucu açılmaya çalışılması durumunda alarmı tetikleyebilmesidir.

PDKS sistemlerinde Dahili Proximity Kart Okuyucu da bulunmaktadır. Böylece çalışanın parmaklarında herhangi bir sorun olması durumunda kart veya PIN numarası kullanılabilir.

Personelin parmağının doğrulanması yaklaşık bir saniye sürmektedir. Bu zaman dilimi içinde tarih ve saat cihazın dahili hafızasına kaydedilmektedir. Bu veriler istenildiğinde rapor olarak görüntülenebilir..

Sistemdeki biyometrik okuyucu, (Electro Magnetic Lock) bağlanabilen dahili bir denetleyiciye sahiptir. Personelin parmağının onaylanmasının ardından kapının açılması için sinyali kilide gönderir.

Parmak izi Okuma Sistemleri – PDKS teknolojisinde biyometrik kapı erişimi avantajı da vardır. Bu sayede bağımsız bir kapı girişi olarak kullanılabilen parmak izi okuyucu, bir erişim kontrol yazılımına bağlanabilir. Sistemde çalışan başına en fazla 3 parmak kaydedilebilir ve personel, kapıya erişmek için herhangi bir parmağı kullanabilir.

Bu sistemin özellikleri arasında parmak izi, kart veya şifre doğrulama, 3 bine kadar parmak izi otomasyonun tanınması bulunur. Erişim ise internet, LAN ve USB ile yapılabilir. İyileştirilmiş görüntü kalitesine ve kuru-ıslak parmaklara erişim avantajı sunan bu sistemdeki geniş LCD ekran, mükemmel görsel gösterge sağlar.

Parmak izi Tanıma Sistemi – Özel

Parmak izi okuyucu

Parmak izi okuyucu sistemleri, güçlü bir yapıya sahiptir. Darbelere dayanıklı metal bir kasa içine oturtulan sistemin parmak izi dışında kart okuma özelliği de bulunmaktadır. Üzerinde yer alan röle sayesinde kapı, bariyer ve turnike kontrolüne de imkan sağlayan bu sistem, kolay erişim kontrolünden karmaşık bir erişim kontrol ağına kadar çok çeşitli erişim kontrol çözümlerine sahiptir.

Parmak izi okuyucu, kolay bir şekilde kurulabilmekte ve bağlanabilmektedir. Yüksek kalite ve akıllı tasarıma sahip olan bu sistemde kapıların güvenliği kontrol altına alınmaktadır. En önemli özelliklerinden birisi de dış mekandaki zorlu ortamlara dayanıklı bir yapıya sahip olmasıdır. Ayrıca toz ve suya karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Çalışma sıcaklığı ise -20 dereceden 50 dereceye kadardır.

Parmak izli kapı ve turnike sistemleri ile ilgili desteğin, parmak izi okuyucu firmalarından alınmasında yarar vardır. Bu firmalarda parmak izi okuyucu fiyatlarının makul seviyelerde olduğu bilinmelidir. Ayrıca bu firmalardan teknik destek alınması da söz konusudur.

Parmak izi Okuma Sistemi bilgi ve dokümanları için firma personelimizden destek alabilir, 0 (212) 2104677-78 numaralı telefon ya da info@teknoper.com mail adresi üzerinden irtibat kurabilirsiniz.