HD Kamera Modelleri

HD kamera modelleri, megapiksel kamera türü olarak tasarlanmıştır. Tüm HD kameralar megapikseldir ancak tüm megapiksel kameralar HD değildir. Standart tanımlı kameralar, yani analog kameralar ve 4CIF IP kameralar, 400 bin pikselden fazla olmamasına rağmen, HD dahil tüm megapiksel kameralar 1 milyon ya da daha fazla piksele sahiptir.

HD Kamera Modelleri Özellikleri

HD Kamera

HD kamera modelleri farklı özelliklere sahiptir. Video gözetimi için HD’nin temel özellikleri arasında maksimum HD çözünürlük 2.1MP, maksimum megapiksel çözünürlük 20MP ya da daha fazla 5MP kameralarla büyük bir avantaj sağlamaktadır.

HD video formatı 1280 x 720 veya 1920 x 1080’dir. Megapiksel kameralar çok daha fazla format sunabilmektedir. HD en boy oranı, diğer güvenlik kameralarındaki 5:4 ya da 4:3’e kıyasla 16: 9’dur. HD kamerada kare hızı 30/25’tir. Megapiksel kameralarda ise genellikle 3 ila  15 kare arasında olmaktadır. HDTV kalite uygunluk standartlarına sahiptir.

Hangisi Daha İyidir?

HD kamera modelleri, görüntünün net olarak sağlanması açısından en idealidir ve HD kamera sistemleri ile donatılan bir kameralı güvenlik sistemi, çok daha net görüntü sunmaktadır. Ancak HD kameraların kullanılması uygulamalara bağlıdır. Bazı uygulamalar 2,1MP’den daha fazlasına ihtiyaç duymaktadır ve yüksek kare hızlarına ihtiyaç duymamaktadır.

Bu tür bir sistemde HD olmayan megapiksel kameraların seçilmesi daha doğru bir tercih olmaktadır. Diğer uygulamalar, yüksek kare hızı ve maksimum resim kalitesi açısından HD kameralar kullanmalıdır. En Boy Oranı Çoğu gözetim uygulamasında, HD kamera modelleri 16:9 en boy oranı ile tasarlanmıştır. Bu,  geleneksel megapiksel kameraların 5: 4 boyutuna göre daha verimli olmaktadır.

Çoğu uygulamada, 3MP kameralar için oldukça tipik olan 12 kare veya daha az olan iyidir şeklinde bir düşünce yaygındır. Saniyede 12 kare, her 83 milisaniyede bir görüntü sağlamaktadır. HD kameralarda ise görüntü karesi çok daha fazladır ve bu nedenle çok daha net bir görüntü elde edilmektedir. Bu nedenle günümüz kameralı güvenlik sistemlerinde HD kameralar kullanılmaktadır.

HD Kameralar Büyük Avantaj Sağlar

HD kamera modelleri ile CCTV sistemleri uygulanmaktadır. HD kamera modelleri ile oluşturulan IP CCTV sistemi büyük avantajlar sunmaktadır. Öncelikle IP CCTV sistemleri çok daha iyi görüntü kalitesi sunmaktadır. Bir megapiksel CCTV sistemi ile en büyük avantajı, çok, çok daha yüksek çözünürlüklü fotoğraflardır.

Eski CCTV sistemlerinde yaygın olan düşük çözünürlüklü bir analog CCTV sistemi, yaklaşık 0,4 megapiksele eşdeğer maksimum 700TVL üretebilmektedir. Bugün 20+ megapiksel kameralar yaygındır ve bu da analog CCTV sisteminden 0,4 megapiksel görüntüyü eski kılmaktadır. Bu yüksek çözünürlük NVR tarafından da korunmaktadır ve bu da kaydedilen çekimlerin oynatıldığında canlı görüntüyle aynı ayrıntı düzeyinin görülmesi anlamına gelmektedir.

Çözünürlük, özellikle 2MP’nin üzerine çıkarıldığı için, düşük çözünürlüklü bir görüntüyle olduğu gibi resim karışmadan önceden kaydedilmiş bir görüntüye dijital olarak zoom yapma olanağı elde edilmektedir. Bu, bir davetsiz misafir belirlemeye veya bir araçta bir araç plakasını okumaya çalışırken yardımcı olmaktadır.

Çok Daha Net Yüz Tanıma İmkanı

HD kamera modelleri ile özellikle de yüz tanıma gibi detayların yakalanması çok daha kolay olmaktadır. Yüksek çözünürlüklü bir HD IP kamera, bir analog CCTV kameradan çok daha geniş bir alanı kapsayabilmektedir.

Bu kameralar, üstün genişleme ve kablosuz fırsatlar sunmaktadır. Bu kameralar, neredeyse sınırsız genişlemeye izin veren kablosuz bir ağla da entegre edilebilmektedir.

Analog kablosuz CCTV sistemleri, özellikle ilettikleri radyo frekans bandındaki parazitlerden kaynaklanan problemlerle doludur. NVR’ler, daha geniş bir yelpazede kamera seçenekleri ve fiyat noktaları sağlayan yüksek ve düşük çözünürlüklü IP kameraların bir karışımını sıklıkla kaydedebilmektedir.

Ayrıca, ileride kaydediciyi değiştirmek zorunda kalmadan bir kamerayı daha yüksek çözünürlüklü bir modele yükseltebileceğiniz anlamına da gelmektedir. HD kamera modelleri fiyat konusunda firmamızla irtibata geçilebilmektedir.

HD kamera modelleri ile ilgili firmamızdan destek alınabilmekte, 0 (212) 2104677-78 numaralı telefon ya da info@teknoper.com mail adresi üzerinden irtibat kurulabilmektedir.