Biletli Otopark Sistemi

Otopark Sistemi

Otopark Sistemi, Biletli Otopark Sistemi – Ücretli Park Sistemi

Biletli otopark sistemi, izinsiz girişleri veya izinleri önleyen otopark ekipmanlarıdır ve herhangi bir otopark için esastır. Otomatik bariyerler, manuel operatör kullanımını gerektirmeyen çeşitli yüksek teknoloji sistemleri içerir.

Biletli otopark sistemi, halka açık otoparklarda, her sürücünün ödeme süresinde kaldığından emin olmak için plaka tanıma teknolojisini içerebilir. Ayrıca, özel otoparklarda, sadece yetkili personelin gerekirse bölgeye girmesine izin verilebilir.

Biletli Otopark Sistemi Hızlı Ödeme Sağlar

Biletli otopark sistemi, müşterilerin parkları için hızlı bir şekilde ödeme yapmalarına yardımcı olan sistemdir. Çıkış ödeme istasyonları dahil olmak üzere otopark sistemi bileşenleri tamamen bağımsız olarak veya entegre bir ağın parçası olarak çalışır. Sistemde biletler, tek bir yuvadan kabul edilmektedir. Otopark ücretleri bireysel tarifelere göre otomatik olarak hesaplanır. Ödemeler nakit ya da şehir kartları ile yapılabilir. Her ödeme istasyonu, farklı oran yapılarına sahip bir veya birkaç otoparka hizmet verebilir. Biletli otopark sistemleri, otopark çıkış ödeme istasyonunun kapasitesine göre saatte 350 ödemeye kadar tasarlanmıştır.

Bilet Okutulunca Bariyer Otomatik Olarak Kalkar

Biletli otopark sistemi, biletin okutulması ile bariyerin otomatik olarak kalkma esasına göre çalışmaktadır. Sisteme sayaç gelir sistemleri, park rehberlik sistemleri, doluluk izleyen sistemler ve zorunlu olarak erişim ve gelir kontrolü içermeyen diğer sistemler entegre edilebilir. Sistemde bilet doğrulayıcı programı vardır. Bu program, orijinal geçici bilet veya ayrı bir manyetik şeritli onaylama bileti üzerine elektronik olarak kodlama yapar. Manyetik şerit, genellikle kredi kartı veya otel anahtarı gibi bir kimlik bilgisinde bulunan bir manyetik medya şerididir. Manyetik bir şerit az miktarda veri depolayabilir. Biletlerin üzerinde de manyetik şerit yer alır.

Manyetik Şerit Okuyucu

Biletli otopark sistemi, manyetik şerit okuyucu ile geliştirilmiştir. Bu, manyetik şeritleri okuyan ve orada depolanan bilgileri, bir bilgisayar veya denetleyici tarafından kullanılabilecek verilere dönüştüren bir donanım aygıtıdır. Biletli otopark bariyer sistemi, kodlama istasyonu ile hizmet verir. Bu, bir bilet doğrulayıcısına bağlı olan kodlama yazılımına sahip bir bilgisayardır. Bunlar genellikle bir kasiyerin park biletinin manyetik şeridini yeni bilgilerle (güncellemesine izin vermek için kullanılır.

Merkez Kasiyer

Merkezi bir kasiyer bir kişi veya ödeme istasyonu olabilir. Müşteri, işlendikten sonra biletini almakta ve çıkış doğrulayıcısına ekler. Bir kişinin çalıştığı merkezi bir kasiyer de alıntı ödemeleri alabilir. Biletli otopark sistemi giriş yolu istasyonu da giriş şeridindeki, park yeri için ödeme toplamak için kullanılabilecek bir tesise giden bir şerit içi kasiyer veya kabindir.

Otopark Sistemi Çıkış Alternatifleri

Merkezi Ödemeli Otopark

Biletli otopark sistemi, merkezi ödemeye göre çıkış seçeneği sunar. Bu sistemde çıkış bilet ve abone kart okuyucu vardır.

Ödenmiş biletle gelen araç sahibinin biletini bu cihaza vermesi gereklidir. Biletin ödenmesi durumunda bariyer açılır.

Abonelerse cihaza abone kartlarını okutmaktadır. Bu sayede bariyer açılır.

Çıkış işleminin tamamlanmasının ardından araç algılayıcı sayesinde bariyer otomatik olarak kapanır.

Bu sayede aracın çıkış işlemi tamamlanır.

Çıkışta Ödemeye Göre

Çıkışta Ödemeli Otopark

Biletli otopark sistemi, çıkışta ödemeye göre de tasarlanır. Otopark alanını terk edecek olan aracıyla birlikte gelerek ödeme yapar. Araç kullanıcısının bileti ücret bilgisayarına verilir, bilgisayarda parametrelerle biletteki tarih ve saat bilgileri karşılaştırılır. Böylece ücret tespit edilir. Ücret, müşteriye aynı anda görünür. Ödemenin alınmasının ardından bariyerin açılması sağlanır.

Otomatik Ödeme İstasyonu

Otomatik ödeme istasyonu, merkezi kasiyer tesislerinde otomatik bilet işlemeye olanak sağlar. Kasiyeri desteler ya da değiştirebilir. Bazen bu istasyonlara yürüyerek ödeme veya şerit makinelerinde ödeme de denilir. Otomatik ödeme istasyonu birden fazla ödeme yöntemini kabul edebilmekte ve makbuz sağlayabilir.

Biletli otopark sistemi şerit denetleyicisi ile tasarlanır. Bunlar, bir şerit ile ilişkili donanımdaki elektroniklerdir. Taşıtın varlığı gibi tetikleyicilere dayanarak ekipmanı çalıştırmakta veya devre dışı bırakır. Sayma sistemi ise araçların geçtiği veya geçtiği sensörleri kullanarak parkçı sayısını izlemek için kullanılan bir sistemdir. Bir sayma sistemi aynı zamanda bir doluluk sistemi olarak da adlandırılır.

İzleme sistemi

Biletli otopark sistemi izleme sistemi, kullanıcının bir tesiste sistem tarafından üretilen etkinliği, alarmları ve doluluk durumunu park erişimi ve gelir kontrol sistemi (PARCS) aracılığıyla görüntülemesini sağlar.

Tesis Yönetim Sistemi

Bir tesis yönetim sistemi veya FMS, park erişim ve gelir kontrol sistemlerinin (PARCS) gerçek zamanlı raporlamasını, izlenmesini ve kontrolünü sağlayan bilgisayar sistemi ve yazılımıdır. Biletli otopark sistemi, firmamız tarafından uzman ekipler ve kaliteli ekipmanlarla uygulanır. Detaylı bilgi edinmek için firmamız ile telefon ya da elektronik posta aracılığı ile iletişime geçilebilir.